Урок-дослідження в 9-му класі

Лілія ІВАХНЕНКО, учитель української мови та літератури Оборотнівської ЗОШ І—III ст. Сванського р-ну, Луганська обл.

Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Г. Сковороди; учити працювати над науковими дослідженнями; розвивати логічне й творче мислення, уяву, пам’ять, до-питливість; виховувати доброту, прагнення до справедливості, повагу до надбань минулих поколінь, високі моральні якості на прикладі життя філософа.

Обладнання: портрет Г. Сковороди, книжкова виставка, ілюстрації до творів, схеми, картки.

Тип уроку: урок-дослідження.

Щасливий той, хто мав змогу знайти щасливе життя. Але щасливіший той, хто оміє

Ним користуватися. Г. Сковорода

Та з палицею пілігрима

У нові села й городи

Прямує тінь неутолима

Григорія Сковороди.

М. Рильський

ХІД УРОКУ

I. Організаційна частина

Автотренінгг

Вдумливо кілька разів повторіть слова.

Я — школяр.

Я — особистість.

Я думаю.

Я хочу знати.

II. Повідомлення теми, мети й завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Історія повсякчас ставить перед людиною проблему подолання часу з його вічною тривалістю. Одні пристосовуються до часу, у якому живуть, — і щезають безслідно; інші намагаються змінити його, перебороти — таким судилося безсмертя, вони випереджають свої епохи, належать прийдешнім поколінням, їм судилася вічність. Так приходять до нас з античного світу Сократ і Платон, пробиваються крізь товщу століть титанічні постаті Мікеланджело й Шекспіра…

Із-поміж великих імен, якими пишається український народ, поряд із Т. Шевченком та ї. Франком, називаємо ім’я Григорія Сковороди, Першого нашого філософа. Це ім’я добре знають в Україні — воно давно стало символом мудрості.

Філософ, поет, оригінальний і незалежний мислитель, мандрівник і мудрець, учитель і бунтар думки й самого способужиття… Саме цій видатній людині ми сьогодні присвячуємо урок-дослідження, на якому, вивчаючи його творчість, спробуємо дати відповідь на питання: «У чому полягає щастя людини?». Ми спробуємо розібратися, хто ж такий Григорій Сковорода? З яких незамулених джерел можна найвірогідніше дізнатися про нього — людину, що не належала своєму часові? Який у нього був характер? Як жива людина поступово перетворилася в людину-легенду? Чому не перестають досліджувати життяй творчість поета й мислителя? Чому він вабить той» Що залишив він нам?

Отже, який він — Григорій Сковорода?

III. Актуалізація опорних знань

Бесіда.

- Що вас вразило в судженнях Г. Сковороди?

- Що видалося незвичним?

- Чому, на вашу думку, люди вірили

Г. Сковороді й глибоко шанували його?

IV. Вивчення нового матеріалу

Учитель. Постать Г. Сковороди — одна а найпомітніших у нашій історії. Він належить до тих, хто з плином часу дедалі більше вабить уми поколінь. Письменник, філософ, композитор, співак, знавець багатьох мов, Г Сковорода дивував сучасників різнобічним талантом, енциклопедичними знаннями

Повідомлення учня (випереджальне завдання)) Перші біографи Г. Сковороди, які особисто зустрічалися з ним, відзначали: «…Вище середнього зростуу у сірій селянській свитині, з торбиною за плечима… Він так і мандрує ото від одного хутора до другого, від села до села… Він віддавав людям усе, що мав: добрі поради, дружні докори за незгоду…»

Ховних устремлінь своїм діям. Його творчий доробок по праву е надбанням не тільки української, а й світової культури. Г. Сковорода — це цілий світ, у якому багато цікавого. Спробуйте відкрити для себе світлицю його душі, щоб відчути той вплив, який пробуджує совість, спонукає ще й ще раз замислитися над своїм призначенням у цьому світі.

Складання асоціативного кола.

Складіть асоціативне коло, пов’язане з життєвим і творчим шляхом поета (схема 1).

Учитель. Майбутній філософ народився в сім’ї Пелагеї та Савй Сковороди.

Григорій від природи мав чудовий голос і музичний хист, вправно грав на скрипці, флейті, сопілці, гуслях, бандурі. Був солістом у церковному хорі, одержав звання регента (керівника хору). У Петербурзі написав кілька церковних пісень і світських романсів.

Схема 1

Асоціативне коло

Початкову освіту здобув у місцевого дяка. Навчався в Чорнуській церковнопарафіяльній школі. Із 1738 р. вчився в Києво-Могилянській академії. У Петербурзі, перебуваючи при дворі, займався самоосвітою.

Із 1753 р. почав викладати поетику в Переяславському колегіумі. У 1754 р. став домашнім учителем сина поміщика Степана Томари в селі Коврай на Переяславщині. У 1759-1764 рр. викладав поетику, синтаксис і грецьку мову в Харківському колегіумі. Із 1769 іГ — останні 25 років — був мандрівним учителем.

Творчість:

1. Збірка поезій «Сад божественних пісень».

2. «Байки Харківські».

3. Філософські твори.

4. Афоризми.

Г. Сковорода

У геніїв завжди прості біографії. Г. Сковорода жив, як умів. Він вийшов із самих глибин народу. Син простого малоземельного козака з містечка Чорнухи на Полтавщині ще змалечку виявив неабиякі здібності. У 16 років приїздить до славетної Київської академії, де вчилися й бідні, і багаті. Тут він здобув знання з теорії поезії, віршування, учив давньоєврейську, грецьку, латинську мови.

Через чотири роки опиняється в Петербурзі, куди його за видатні музичні здібності взято співаком придворної капели, з якої втік під час подорожі імператриці Єлизавети Петрівни в 1742 p., бо життя при дворі було його вільній душі відразливе. Помандрував у далекий світ — спочатку в Угорщину, а потім у Європу. Три роки тривали мандри Г Сковороди. Припускають, що він побував у Польщі, Прусії, Німеччині Італії а потім повернувся в Україну.

Він належав усій землі. Мислення справжньої вільної людини залежить не від географії, а від того, зобов’язана вона комусь чи ні своїм становищем. Г. Сковорода нікому не був зобов’язаний. Був незалежним, мудрецем, який намагався побороти обставини, твердо дотримуючись своїх поглядів і переконань.

Високу мужність Г. Сковороди зможемо належно оцінити, згадавши, у які часи він жив. Російська імперія остаточно закріпачила селян, у тому числі й українських. Зруйновано Запор зьку Січ. Разом із кіньми й каретами продавали людей…

Міркування Г. Сковороди багато в чому суголосні провідним ідеям найвидатніших представників філософії того часу. І в його філо-со4к«а«творахі^

Пристрасть, найпалкіше бажання — пізнати самого себе, віднайти в собі людину, зрозуміти, у чому полягає щастя.

Щастя — це віра в добро і любов, Щастя — це музика вільних дібров, Щастя — це діти і рідний дім, Щастя — це світ, подарований всім!

Людина народжена для щастя, людина повинна бути щасливою. Але як цього досягти? Мислитель був певен, що це внутрішнє джерело спокою, яке треба постійно очищувати. Щастя, на думку філософа, не за морями, не в царських палатах, а в наших думках, у нашому серці, улюбові.

Метод «Пелюстки щастя*»

Відчуймо себе часточками колективу, краю, держави, Всесвіту. Перед вами — різнокольорові пелюстки. Що для вас найголовніше в житті, ми дізнаємося, коли ви складете квітку, а на її пелюстках запишете цитати з поезій, які стосуються слова «щастя» (схема 2).

Схема 2 Пелюстки щастя

Теоретична довідка.

Слово «філософія» в перекладі з грецької мови означає «любов до мудрості».

Філософія — це наука про найбільш загальні закони розвитку природи, людства та мислення.

Щастя — поняття моральної свідомості, що позначає стан людини, який найбільше відповідає внутрішній задоволеності тювнотою та осмисленістю життя.

Виразне читання поет «Щастя, а де ти живеш?».

Визначте тему поезії.

У цьому вірші двічі згадується слово «крин». Крил — це польова лілея.

Виразне читання уривка з «Розмови п’яти подорожніх про остиннн щастя в житті».

Бесіда.

- Що треба для того, щоб стати щасливим?

- Що визначає гідність людини? (Не гроші, а чесне життя.)

~ Поясніть вислів Г. Сковороди: «Людина — коваль свого життя».

Ситуативне еавдання.

Уявіть, що ви берете участь у розмові п’яти подорожніх про істинне щастя в житті. Що таке істинне щастя, на вашу думку?

Робота над текстами творів «Пчела і Шершень», «Кукушка»»

Визначте провідні Думки творів, основний зміст,

Ситуативне завдання.

Уявіть, що у вас відкрився дар — ви почали розуміти мову звірів, птахів. Про що б ви хотіли в них дізнатися, що запитати й чому?

Учитель. Г. Сковорода сказав: «Шукаємо щастя по країнах, століттях, а воно скрізь і завжди з нами; як риба в воді, так і ми в ньому, і воно біля нас шукає самих. Нема його ніде від того, що воно скрізь, воно схоже до сонячного сяйва — відхили лиш вхід у душу свою».

Творче завдання:

Намалюйте сонце, а на його промінцях за-, пишіть, зробивши висновок із прочитаних творів Г. Сковороди, що ж таке щастя.

Щастя в розумінні Г. Сковороди:

• Це життя в красі та гармонії.

• У «еродній» праці, яка приносить радість.

• У соціальній і національній волі.

• У спорідненості душ і доброчесності (у любові), у любові до природи.

• У здоровій душі, «щастя до маєтків не прив’язане».

• Це щастя — основна категорія ееики.

• у самовдосконаленні людини, розпізнанні своїх природних нахилів.

• у борисливій дружбі,

V, ПІДСУМОК УВОКУ

Бесіда.

— Що цінного особисто для вас залишив Г. Сковорода?

— Що ми збережемо в пам’яті про цю людину?

Рефлексія.

— На уроці я дізнався, зрозумів, навчився…

— На наступному уроці я хочу…

VI. Домашнє завдання
